Arthur B. K. Soleng

Arthur B. K. Soleng født 16.juli 1910.

Arthur var en av initiativtakerne til stiftelsen av Olderdalen Jeger og Fiskerforening. Han ble valgt til foreningens første formann i 1974. Sammen med resten av styret gjorde han en fantastisk jobb i foreningens første år. Foreningen skulle konstitueres og andre store oppgaver ventet på en løsning.

Arthur var opptatt av det formelle. Det var viktig å få foreningens vedtekter på plass. I tillegg til skriftlige erklæringer fra grunneierne om bruk av grunn. Vi kan bemerke at samtlige grunneiere skrev under på avtalen.

Arthur var politisk interessert. Han satt i kommunestyret i mange år, der han var medlem i flere råd og utvalg.
I en skildring fra kommunestyret i Kåfjord står det:

Arthur Soleng er morsom og lur.
Og er blant dem som tror, hva de trur.

Han var fisker og småbruker hele sitt liv. Etter hvert kjøpte han seg en sjark som han kalte for ”Lillebror” siden han hadde sju døtre fra før. Sjarken ”Lillebror” brukte han blant annet til å frakte melk fra Manndalen til Olderdalen. Det var melk som skulle videre med bil til meieriet i Nordreisa.

Arthur var en humørfylt mann full av spøk og ablegøyer. Han døde i 1990,80 år gammel

En tanke om “Arthur B. K. Soleng

  1. Arthur satt også i mange år på gjenreisningskontoret etter krigen. Han taksert eiendommer i Troms og Finnmark og tegnet også hus for Husbanken. Kontoret ble nedlagt på 50 tallet.

    Liker

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere liker dette: